Pāriet uz galveno saturu
  • LAT
  • ENG
  • Blogs
  • Galerija
  • Par projektu

Senās Latvijas arhitektūras formu izpēte

20. jūn. 2023, Nav komentāru
Arhitektūras formu izpēte no senākiem laikiem, iedvesmojoties no brīnišķīgajām ilustrācijām, Agra Liepiņa grāmatā - Senā Latvija.

Pirmajā posmā aplūkotas dzīvojamās un saimniecības ēkas.


Lasīt tālāk »

Rīgai 700 viduslaiku rekonstrukcija

29. jan. 2019, Nav komentāru


20 gadsimta sākums iezīmējās ar daudzu pilsētu pastiprinātu interesi par savu vēsturi, kas Rīgas 700 gadu jubilejas svētku izstādes ietvaros materalizējās kā viduslaiku Rīgas no koka un apmetuma veidota maketa radīšanā, kanālmalā, netālu no tagadējā Kongresu nama.

Projekta autors bija Rīgas arhitekts Augusts Reinbergs ar palīgiem - Vilhelmu Neimani un mākslinieku Ernestu Todi. Tas tika balstīts uz 16 -18 gadsimta viduslaiku gravīrām un Johana Krostofa Broces zīmējumiem. Tā būvniecība tika uzsākta 1901 gada pavasarī un pabeigta pāris mēnešu laikā, blakus mazās Venēcijas maketam. 

Šis makets ietvēra tirgus laukumu ar Rātsnamu, kauna stabu, strādājošu aku, svaru māju un vairākas dzīvojamo māju grupas, kuras ieskāva mūri un pieci aizsargtorņi. Pašās ēkās atradās kafejnīcas un dažādi veikaliņi. Pēc izstādes beigām makets jau drīz tika nojaukts. Par to ir saglabājušās daudzas liecības - fotogrāfijās, projekta ilustrācijās un pastkartēs. Tas ir bijis, līdz šim, viens no iespaidīgākajiem Rīgas viduslaika tēla rekonstrukcijas piemēriem.

Lasīt tālāk »

Rīgas viduslaiku panorāmas hronoloģija

21. jan. 2019, Nav komentāru
Pēdējo gadu laikā, kā piedzīvojums ir izvērties dažādu vēsturisko Rīgas attēlu meklēšana un pētīšana, gan medījot tos plašajos interneta resursos, gan arī bibliotēkās.

Vislabāko priekštatu par viduslaiku Rīgas kādreizējo veidolu iespējams gūt no 16.-18. gs. kokgriezuma un vara grebuma panorāmas skatiem, kas kalpo kā katras kārtīgas viduslaiku pilsētas simbols. 

Gadsimtiem ejot, Rīgas panorāmas galvenās dominantes ir saglabājušās tās pašas - augstie baznīcu torņi, pils un biezie ķieģeļu mūri. Tā kā pilsēta daudzkārt cietusi no ugunsgrēkiem, kariem un pārbūvēm, saglabājies ir vien ducis ēku un maza daļa no nocietinājumiem, lēnā garā pazūdot gotiskā stila ēkām, kuras nomainīja barokāklā, renesanses un vēlāko laiku arhitektūra.

Ja zini par kādu iztrūkstošu panorāmu vai faktu no šīs hronoloģijas, droši raksti komentāros.
Vēsturnieki noteikti spēs palabot vai precizēt informāciju. Laika gaitā raksts tiks atjaunināts.

Rīga 1499., Broce pēc Helmsa hronikas 


Lasīt tālāk »

Jaunākie ieraksti

  • Senās Latvijas arhitektūras formu izpēte
    20. jūn. 2023
  • Rīgai 700 viduslaiku rekonstrukcija
    29. jan. 2019
  • Rīgas viduslaiku panorāmas hronoloģija
    21. jan. 2019
© Kārlis Bruņenieks. Visas tiesības aizsargātas